پورتهای COM در IBM PC و سازگار به آنها :
کامپوترهای IBM PC و سازگارهای مبتنی بر (8086 ، 286 ، 386 ، 486 و پنتیوم ) معمولاً دو پورت COM دارند . هـر دو پورت کانکتورهای نوع RS – 232 را دارا می باشند .
بسیاری از PC ها یک DB – 25 و یک DB – 9 را بکار می برند .
پورت های COM با COM 1 و COM 2 نامگذاری شده اند . در سالهای اخیر COM 1 برای ماوس و COM 2 برا ی وسایلی چون مودم بکار رفته اند . برای انجام آزمایشات تبادل اطلاعات ، پورت سریال 8051 را به COM 2 در PC بکار می برند .
د) 1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 :
یک مدار یکسو کننده و تقویت کننده آپ امپی است که ولتاژ ورودی AC را هم یکسو می کند و هم در یک گین ضرب می کند .
R

V OUT +

ه) تراشه ADC 808 با 8 کانال آنالوگ :
تراشه مفید دیگر ADC 808 از National Semaconductor است .
این تراشه دارای 8 ورودی است که اجازه می دهد تا 8 مبدل مختلف را با یک تراشه ردیابی کنیم . این تراشه دارای خروجی داده هشت بیتی است . هشت ورودی آنالوگ مولتی پلکس است ، برای این کار سه پایه آدرس C , B , A به کار می رود در این تراشه VREF(+) و VREF(-) ، ولتاژ مرجع را تنظیم می کند . اگر VREF (-) = GND و VREF(+) = 5 باشد ، سایر پله ها برابر است با 5/256=19.43mv بنابراین برای داشتن پله 10 میلی ولت به ولتاژ ریفرنس 56/2 نیاز داریم . ما از کانالهای A , B , C برای انتخاب کانالهای صفر تا هفت ورودی آنالوگ و از ALE برای لچ کردن آدرس استفاده می کنیم . SC برای شروع تبدیل است . EOC برای پایان تبدیل می باشد ، OE فعال ساز خروجی است .
D 0 II N0
D 7 7 I N
و) طرز کار LCD :

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

توصیف پایه های LCD
LCD مورد بحث ما چهارده پایه است .
1- VSS – زمین
2- VCC – منبع تغذیه
3-VEE – منبع تغذیه کنترل درخشندگی
4- RS – انتخاب RS=0 برای انتخاب دستور العمل ، RS=1 برای انتخاب ثبات داده .
5- R/W گذرگاه داده 8 بیت .
6- E – انتخاب
7- DB0 گذرگاه داده 8 بیت .
8- DB1گذرگاه داده 8 بیت .
9- DB2 گذرگاه داده 8 بیت .
10- DB3 گذرگاه داده 8 بیت .
11- DB4 گذرگاه داده 8 بیت .
12- DB5 گذرگاه داده 8 بیت .
13- DB6 گذرگاه داده 8 بیت .
14-DB7 گذرگاه داده 8 بیت .
RS ، انخابگر ثبات :
در داخل LCD دو ثبات وجود دارد و این پایه برای انتخاب آنها به این ترتیب بکار می رود که اگر صفر باشد ثبات فرمان انتخاب می شود و اجازه می دهد فرمانهایی همچون پاک کردن ، نشاندن مکان نما و غیره صادر شود و اگر یک باشد ثبات داده انتخاب می شود و به کاربر اجازه ارسال داده روی LCD برای نمایش می دهد .
R/W خواندن / نوشتن :
این پایه به کاربر اجازه نوشتن اظلاعات و یا خواندن از LCD را فراهم می سازد اگر یک باشد برا ی خواندن و اگر صفر باشد برای نوشتن است .
E ، فعال :
از این پایه برای لچ کردن اطلاعات ارائه شده به پایه های داده اش استفاده می کند . وقتی داده به پایه های داده اعمال شد یک پالس بالا – پایین به این پایه اعمال میگردد تا به این وسیله LCD داده موجود در پایه های داده را لچ کند . این پالس بابد حداقل 450 ns عرض داشته باشد .
D0 – D7 :
هشت بیت خط داده برای ارسال اطلاعات به LCD یا خواندن محتوای ثباتهای داخلی LCD بکار می رود . برای نمایش حروف و اعداد پورتهای اسکی برای حروف A – Z و a – z و اعداد صفر تا نه به پایه ها ارسال می شود و همزمان RS = 1 میگردد همچنین کدهای دستورالعمل فرمانی وجود دارند که برای پاک کردن نمایشگر یا باز گرداندن مکان نما به نقطه شروع یا چشمک زدن آن بکار میرود که به شرح ذیل می باشد :
1- پاک کردن صفحه نمایش ………………………………………………..1
2- باز گشت به مکان اول …………………………………………………..2
3- کاهش مکان نما ………………………………………………………..4
4- افزایش مکان نما ………………………………………………………..6

در این سایت فقط تکه هایی از این مطلب(به صورت کاملا تصادفی و به صورت نمونه) با شماره بندی انتهای صفحه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود-این مطالب صرفا برای دمو می باشد

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

اینجا کلیک کنید

5- جابجایی نمایش به راست ……………………………………………….5
6- جابجایی نمایش به چپ …………………………………………………7
7- نمایش خاموش مکان نما خاموش …………………………………………8
8- نمایش خاموش مکان نما روشن ………………………………………….A
9- نمایش روشن مکان نما روشن …………………………………………… C
10- نمایش روشن مکان نما روشن ……………………………………….….E
11- نمایش روشن مکان نما چشمک بزند……………………………………. F
12- جابجایی محل مکان نما به چپ………………………………………. 10
13- جابجایی محل مکان نما به راست……………………………………… 14
14- کل صفحه نمایش به چپ جابجا شود…………………………………… 18
15- کل صفحه نمایش به راست جابجا شود………………………………… 1C
16- مکان نما به آغاز خط دوم برود……………………………………….. C0
17 – سازماندهی دو خط و ماتریس 5*7 …………………………………… 38
شرح کار دستگاه :
این دستگاه از دو قسمت نرم افزار تحت کامپیوتر با ویژال C++ و یک سخت افزار که یک بورد و ودارات الکترونیکی تشکیل شده است .
مشخصات دستگاه آنالایزر VCA005 :
1- دارای یک صفحه LCD برای نمایش ولتاژ و جریان سه فاز لحظه ای کارخانه و نمایش ساعت و تاریخ شمسی می باشد .

2- دارای کی بورد 4*3 ماتریسی برای بعضی از تنظیمات در دستگاه .
3- نگهداری مقدار ماکزیمم جریان سه فاز و ساعت آن در داخل حافظه دستگاه برای آنالیز اپراتور .
4- نمونه گیری از جریان سه فاز و نگهداری در حافظه دستگاه هر هشت ثانیه .
5- این دستگاه سازگاری با هر تابلوی برق دارد و فقط با تعویض ترانس داخال منوی دستگاه بر اساس C/T (ترانس جریان ) می توان این دستگاه را بر روی تابلوهای مختلف نصب کرد و آنالیز لازم را بر روی آن تابلو انجام داد .
6- این دستگاه نیازی به اپراتور برای تخلیه اطلاعات ندارد و خود سیستم بصورت اتوماتیک روشن خواهد شد و اطلاعات تخلیه می شود و کامپیوتر دوباره خاموش خواهد شد .
7- داخل نرم افزار کامپیوتری این امکان وجود دارد که این دستگاه هر جای کارخانه نصب شده باشد از طریق سریال به کامپیوتر متصل می شود و داخل نرم افزار کامپیوتری این امکان وجود دارد که می توان جریان سه فاز و ولتاژ سه فاز را بصورت On Line نمایش می دهد .
8- در داخل نرم افزار این امکان وجور دارد که می توان سطح پر شدن حافظه دستگاه را مشاهده کرد .
مزایای دستگاه آنالایزر VCA005 :
1- بعد از تخلیه اطلاعات هر 24 ساعت می توان نمودار مصرف برق را در نرم افزار Exel رسم نمود و آنالیز لازم را برای برق مصرفی کارخانه مورد نظر انجام داد .
2- از روی نمودار حتی می توان از سالم یا خراب بودن دستگاههایی که آمپر آنها مشخص است مطلع شد .
3- از روی نمودار میتوان اگر قطعی برق باشد ساعت قطع و وصل شدن برق را بدست آورد .
4- در داخل نرم افزار کامپیوتری این امکان وجود دارد که می توان با دادن تاریخ مورد نظر پول برق مصرفی و کیلو وات مصرفی در آن تاریخ رابراساس دادن تعرفه مصرف برق آن کارخانه به نرم افزار بدست آورد .
سخت افزار دستگاه آنالایزر VCA005 :
در داخل نرم افزار 2 عدد میکرو پروسور809C51 وجود دارد که هر یک به تنهایی کار خاصی را انجام می دهند .
ورودی جریان دستگاه از C/T تابلو می باشد که در سر راه C/T یک مقاومت 1/0 اهم ، 5 وات مجود دارد که جریان عبوری از C/T را تبدیل ولتاژ میکند .
C/T :
برای اندازه گیری جریان عبوری از تابلوی برق از این دستگاه استفاده می شود که این دستگاه در دور شین ورودی کارخانه قرار می گیرد و بر اساس جریان ورودی از شین یک جریان متناسب با آن در C/T برقرار می شود .و رابطه آن امکان دارد به صورت زیر باشد که بر اساس جریان کارخانه انتخاب می شود .
1000/5 , 1500/5 , 2000/5 و … بطور مثال اگر 2000 آمپر کارخانه جریان مصرف کند در داخل C/T 5 آمپر تولید می شود ، حال ما خروجی C/T را به یک مقاومت 1/0 اهم و 5 ولت داده ایم که این جریان را تبدیل به ولتاژی کند ، یعنی اگر 5 آمپر در C/T تولید شود ولتاژ ایجاد شده دو سر مقاومت 5/0 ولت است :
V = R . I = 0.1 * 5 = 0.5 شین ورودی
2000A
+ 0.1 C / T
– 5w
توجه : جریان تولید شده در C/T یک جریان AC است .
ولتاژ دو سر مقاومت به یک مدار یکسو ساز و تقویت کننده وارد می شود و بعد از یکسو سازی و تقویت با یک ولتاژ تقویت شده و DC خواهیم داشت که مدار یکسو ساز بصورت زیر می باشد :
R
10 K 0.1 اهم
vout + Vin
OP07
100میکروفاراد –

10 K

مقاومت متغیر R در دست ماست تا بتوانیم گین مدار تقویت کننده را تغییر دهیم ، با این مقاومت د رمدار می توان مدار را کالیبره نمود تا بتواند جریان صحیح را روی LCD نمایش دهد .
دو عدد دیود ورودی باعث می شود که اگر ولتاژ ورودی بیشتر از 6/0 ولت شود اتصال کوتاه خواهد شد و باعث می شود تا خروجی از یک اندازه ای بیشتر نشود و به مدارات بعدی صدمه وارد نشود . این مدار ولتاژ ورودی را یکسو می کند و هم در یک گین ضرب می کند از این مدار به همین صورت دو نمونه دیگر وجود دارد که دو جریان دیگر نیز اندازه گیری خواهد شد .
خروجی این مدارات به ورودی هر کانال ADC808 متصل می شود .
این (ADC808) IC دارای هشت کانال ورودی است که سه تا ورودی جریان و سه تا ورودی ولتاژ است . جریان این IC هشت بیت اطلاعات دیجیتال است که بصورت یک میکروپروسور 89C51 متصل است که میکرو اطلاعات جریان و ولتاژ را بصورت دیجیتال از این پورت دریافت می کند .
مدارات قسمت نمونه گیری ولتاژ :
ابتدا ولتاژ ورودی (220 ولت ) با یک تقسیم ولتاژ تبدیل به ولتاژ زیر 5/0 ولت می شود که بصورت زیر می باشد :
ورودی ولتاژ
220 کیلو اهم w2
470 اهم

طبق مدار بالا دو مدار مشابه وجود دارد که دو ولتاژ دو فاز دیگر را اندازه گیری و بر روی LCD دستگاه نمایش می دهد .
طرز کار ADC 808 :
در ابتدا آدرس ADC روی کانال صفر تنظیم میشود ، طبق اتصالات دستگاه جریان 1 به کانال صفر ، جریان 2 به کانال یک ، جریان 3 به کانال دو ، ولتاژ 1 به کانال سه ، ولتاژ 2 به کانال چهار و ولتاژ 3 به کانال پنج متصل است .
وقتیکه آدرس ADC روی کانال صفر تنظیم شد مقدار دیجیتال که به پورت یک میکرو می رسد مقدار دیجیتال جریان است که این عدد را هم رو ی LCD نمایش می دهد و هم این عدد را از طریق سریال به میکرو دیگر دستگاه می فرستد و آن میکرو این عدد را داخل RAM ذخیره می کند و هم این عدد را از طریق سریال به کامپیوتر می فرستد و در داخل نرم افزار این جریان نمایش داده می شود .
تمام اعداد اندازه گیری شده در داخل دستگاه یک عدد هشت بیتی است ، برای ترانس های بشتر از 250 این عدد خوانده شده از تابلو را در ضریب ترانس ضرب می شود . ضریب ترانس : 2000/250 = 8
مثلاً برای ترانس 2000/5 هر عدد خوانده شده از ADC ضرب در 8 می شود و روی LCDنمایش می دهد .
بطور مثال برای ترانس 800/5 ضریب ترانس برابر 3.2 است که هر عدد خوانده شده ضربدر 3.2 می شود و روی LCDنمایش میدهد.
بعداز اینکه آدرس ADC روی کانال صفرتنظیم شدواطلاعات جریان فاز یک خوانده شد و روی LCD نمایش داده شد آدرس ADC روی کانال یک تنظیم می شود ،
و اطلاعات جریان فاز دوم خوانده می شود و تمام کارهای مراحل قبل انجام می شود یعنی هم روی LCD نمایش می دهد و هم در RAM ذخیره می شود و هم به کامپیوتر فرستاده می شود و در نرم افزار نمایش می دهد و این کار برای کانالهای دیگر ADCنیز انجام می شود تا تمام جریانها و ولتاژهای ورودی اندازه گیری شده و اطلاعات هم روی LCD نمایش داده می شود و هم ذخیره می شود و نیز در نرم افزار کامپیوتری نمایش داده می شود .
نرم افزار دستگاه آنالایزر VCA005 :
این نرم افزار دارای قسمتهای زیادی برای آنالیز جریان دارد . همانطور که در شکل صفحه بعد مشخص است نرم افزار دارای قسمتهای زیادی است .
شرح عملکرد نرم افزار دستگاه آنالایزر VCA005 :
این نرم افزار با ویژوال C++ نوشته شده است . همانطور که در شکل بالا مشخص است این نرم افزار دارای قسمتهای گوناگون می باشد که هر یک را توضیح خواهم داد :
1) کلید800 5 :
این کلید برای تخلیه اطلاعات به صورت دستی می باشد یعنی زمانیکه 24 ساعت از زمان نمونه گیری گذشت حافظه دستگاه پر می شود و باید از طریق نرم افزار کامپیوتری تخلیه شود ، بعد از کلیک بر روی این کلید کامپیوتر از ما سوال میکند آیا مطمئن هستید که می خواهید حافظه را تخلیه کنید .
اگر بعد از این سوال تأیید کنید پنجره دیگری باز خواهد شد که از شما تاریخ نمونه را خواهد گرفت که فرمت آن به عنوان مثال با این صورت می باشد 830616 که همان تاریخ 16/06/83 است بعد از وارد نمودن تاریخ و کلیک بر روی کلید تأیید نرم افزار یک کد به دستگاه آنالایزر می فرستد و به دستگاه اطلاعات نمونه گیری شده را بصورت باکس های شش تایی می فرستد و نرم افزار آن را دریافت نموده و در یک فایل ذخیره می کند و بعد از اینکه اطلاعات ذخیره شده در دستگاه تمام شد دستگاه آنالایزر یک کد 255 به کامپیوتر می فرستد که به آن اطلاع می دهد اطلاعات تمام شده است و نرم افزار فایل را به صورت کامل با پسوند Meg ذخیره می کند که این فایل بصورت فرمت باینری د رکامپیوتر ذخیره می شود و قابل روئیت بوسیله اپراتور نیست .
2) کلید File Convert :
بعد از تخلیه اطلاعات و ذخیره آنها به صورت باینری چون فایل غیر قابل دیدن است با کلیک بر روی این کلید می توانیم فایل را تبدیل کنیم و فایل قابل دیدن برای آنالیز شود ، بعد از این پنجره ای ظاهر می شود مانند شکل بعد :
که در آن چند گزینه وجود دارد . در قسمت اول می بایست تناریخ فایلی را وارد کنیم که توسط مرحله قبل تخلیه شده و در قسمت بعدی سیستم از ما یک کلمه رمزی می خواهد که اگر اپراتور این کلمه رمز را نداشته باشد نمی تواند فایل را تبدیل کند و اطلاعات ذخیره شده را روئیت نماید و حال چنانچه کلمه رمز صحیح را وارد نماید پیغامی خواهیم داشت که تبدیل صورت گرفته است .
یک فایل بصورت متنی با پسوند txt می دهد که در آن اطلاعات جریان سه فاز که هر هشت ثانیه نمونه گیری شده است وجود دارد که در جلوی هر نمونه ساعت ،دقیقه و ثانیه نمونه گیری مشخص است که با توجه به آن میتوان آنالیز لازم را روی آن انجام داد .مانند شکل صفحه بعد که به این صورت است که ردیف اول جریان فاز یک و ردیف دوم جریان فاز دوم و ردیف سوم جریان فاز سوم وردیف چهارم ساعت ودقیقه وثانیه های نمونه گیری شده در 24 ساعت گذشته است .
3) کلید Change Pass :
این کلید د رهمان پنجره قبلی می باشد که با کلیک بر روی آن پنجره زیر ظاهر می شود :
در این پنجره ما می توانیم کلمه رمز مربوط را عوض کنیم ، برای این کار باید ابتدا کلمه رمز قبلی وارد کنیم و اگر رمز صحیح بود کلمه رمز جدید را وارد می کنیم و دوباره آن را تأیید می کنیم به این صورت کلمه رمز عوض خواهد شد و از آن پس می توان با رمز جدید وارد شد .
4) کلید Start New Sample :
بعد از تخلیه اطلاعات باید دستگاه را دوباره برای 24 ساعت بعدی شارچ نماییم که با کلیک این کلید نرم افزار طبق شکل صفحه بعد یک سوال از ما خواهد پرسید :
و اگر آن را تأیید نماییم کامپیوتر کد 255 را به دستگاه آنالایزر می فرستد و به آن اطلاع می دهد که نمونه گیری باید دوباره شروع شود و با انجام این کار دستگاه دوباره از خانه اول شروع به نمونه گیری برای 24 ساعت بعدی می کند .
5) کلید Clock :
در قسمت بالای نرم افزار یک پنجره وجود دارد که ساعت سیستم را نمایش می دهد که با تعویض ساعت سیستم آن ساعت هم تغییر خواهد کرد .
6) Change Port :
در این قسمت دو کلید وجود دارد که یکی از آنها قابل انتخاب است که با توجه به اینکه دستگاه را به کدامیک از پورتهای کامپیوتر متصل نموده ایم باید یکی را انتخاب نماییم .
7) قسمت Trans :
این قسمت نیز در بالای نرم افزار قابل مشاهده می باشد که با توجه به اینکه دستگاه به چه تابلویی و یا چه C/T متصل است باید یکی از این گزینه ها را انتخاب نماییم .
* توجه داشته باشید که اگر این گزینه را درست انتخاب نکنید تمام اعدادی که نمایش داده می شود و یا ذخیره می شود اشتباه است .
8) Monitoring :
اگر در نرم افزار این این گزینه تیک زده شود اطلاعات On Line ولتاژ و جریان تابلو در نرم افزار در قسمت پنجره های مورد نظر نمایش داده می شود . دستگاه در هنگام ذخیره اطلاعات همین اطلاعات ولتاژ و جریان را به کامپیوتر می فرستد و کامپیوتر اگر تیک مانیتورینگ زده باشد آنها را نمایش خواهد داد .
9) Auto :
اگر این گزینه تیک خورده باشد یک پنجره باز خواهد شد که کلمه رمز را سوال خواهد کرد و اگر صحیح وارد شود تیک فعال خواهد شد و در دفعه بعد که نرم افزار اجرا شود 10 ثانیه به اپراتور فرصت خواهد داد که تیک برداشته شود ، در این صورت اطلاعات دستگاه را تخلیه خواهد کرد .
این قسمت برای تخلیه اطلاعات بصورت اتوماتیک می باشد به این ترتیب که کامپیوتر در ساعت مورد نظر خودش به صورت اتومات روشن خواهد شد و ویندوز بالا خواهد آمد و بعد از اجرای ویندوز در قسمت فعالیتهای زمان بندی ویندوز نرم افزار آنالایزر را برای آن تعریف می کنیم و یک ساعت به آن می دهیم و در آن ساعت مورد نظر نرم افزار اجرا خواهد شد و بعد از اجرا اگر Tick اتومات در دفعه قبل کلیک شده باشد بعد از اجرای نرم افزار و پس از مدت 10 ثانیه نرم افزار اطلاعات دستگاه راتخلیه خواهد کرد و دوباره آن را شارژ می کند و اطلاعات تخلیه شده را در هارد ذخیره می کند با زدن تاریخ شمسی روی فایل ، نرم افزار دوباره بسته خواهد شد و یک نرم افزار دیگر که با ویژوال C++ نوشته شده است اجرا می شود که همان برنامه Shut Down ویندوز است و پس از 15 ثانیه کامپیوتر را خاموش خواهد کرد تا کامپیوتر بیهوده روشن نباشد . (شکل صفحه بعد )
10) Date – Time :
در قسمت بالا نرم افزار یک یک نوار صفر وجود دارد که بعضی از کارهای خاص نرم افزار در آن قسمت اجرا می شود در منوی Date – Time وقتی باز می شود پنجره ای مانند شکل بعد اجرا خواهد شد :
در آن سه گزینه وجود دارد که دو گزینه اول ساعت و دقیقه خاموش شدن اتومات دستگاه است . ( باید ساعت خاموش شدن را وارد نمود )
در قسمت بعدی باید تاریخ را بصورت شمسی وارد کنیم با فرمت به عنوان مثال 830616 و پس از وارد کردن تاریخ از آن پس فایلها با تاریخ شمسی ذخیره می شوند و نرم افزار خود تاریخ شمسی را محاسبه خواهد کرد .
11) Price :
این گزینه نیز در نوار منو قراردارد که داخل آن دو گزینه دیگر وجود دارد :
الف – Calcutete
با کلیک این گزینه پنجره ای مانند شکل بعد ظاهر می شود :
که در آن دو قسمت وجود دارد که می توان با نوشتن از تاریخ تا تاریخ مورد نظر و با کلیک کلید Enter نرم افزار قیمت برق مصرفی و همچنین KiloWatt مصرفی را در تاریخهای مورد نظر محاسبه و نمایش خواهد داد .
طریقه محاسبه این اطلاعات از طریق تعرفه می باشد که برای هر کارخانه مشخص می باشد و در قسمت Base Value این تعرفه وارد نرم افزار می شود .
فرمول محاسبه قیمت :
Kilo Watt =(3)^1/2 V * I * Cos @
V = 380
I = جریان لحظه ای کارخانه
Price = Kilo Watt * (مبلغ تعرفه برق کارخانه ) * (ساعت مصرف )
ب – Rase Value
با زدن این گزینه پنجره ای مانند شکل زیر ظاهر می شود :
می توان با وارد کردن تعرفه مورد نظر کارخانه در این قسمت بهای برق و کیلو وات مصرفی را درمرحله قبل محاسبه کرد .
آنالیز اطلاعات ذخیره شده :
بعد از تخلیه اطلاعات می توان نمودار آن را از طریق نرم افزار Exel رسم کرد و رفتار مصرف برق کارخانه را در 24 ساعت گذشته بررسی کرد و هر گونه مشکلی که در مصرف برق موجود باشد در این نمودار پدیدار می شود ، حتی از روی نمودار می توان

دسته بندی : پایان نامه

پاسخ دهید